W ostatnim wpisie odpowiadaliśmy na pytanie, czym zajmuje się mówiąc o prawie cywilnym. Jako główne źródło inspiracji dla pomysłów, które miałyby zobrazować jakie to są sprawy cywilne, wskazaliśmy na zagadnienia, czy problemy, życia codziennego. Odwoływaliśmy się również do Kodeksu cywilnego, jako zasadniczego aktu prawnego, który reguluje zagadnienia cywilnoprawne. Zanim wyruszy w dłuższą drogę po przepisach Kodeksu cywilnego, sprawdźmy nasz plan podróży, czyli to co zawiera właśnie Kodeks cywilny.
Kodeks cywilny
Ten akt prawny został podzielony na cztery księgi....oczywiście tylko z nazwy. Nie są to księgi w takim rozumieniu, jakie znamy na co dzień. Księgi te zawierają nieregularną liczbę artykułów i każda z ksiąg dotyczy innej sfery życia. Jakie to części, dowiecie się w dalszej części wpisu. Podział kodeksu będzie naszym kierunkowskazem dla dalszej podróży. Trzymając się systematyki kodeksowej, zachowamy uporządkowany sposób podróży oraz utrwalimy sobie jego budowę.
Księga pierwsza, czyli część ogólna
Pierwszy przystanek. Tutaj omówimy podstawowe zasady i pojęcia jakie odnoszą się do pozostałych części kodeksu, a także i ogólnie prawa cywilnego. Poznamy m. in. uczestników prawa cywilnego i jak są traktowani przez pryzmat właściwych przepisów; jakie są formy np. umów i błędy z nimi związane, a przede wszystkimi nauczymy się jak uzewnętrznić swoją wolę, czyli to co chcielibyśmy zakomunikować drugiej osobie. Ponadto nauczymy się jak w prawie cywilnym biegnie czas, czyli nieco inaczej niż w codziennym życiu.
Księga druga, czyli prawo rzeczowe
Drugi przystanek. W tym miejscu dowiemy się co to znaczy być właścicielem rzeczy, i czym się różni od tego bycie posiadaczem rzeczy. Sprawdzimy czy można być właścicielem prawa i czy jako właścicielowi wszystko nam wolno. Poznamy podstawowe zasady, jak należy postępować, aby być dobrym sąsiadem i czym są ograniczone prawa rzeczowe.
Księga trzecia, czyli zobowiązania
Na trzecim przystanku sprawdzimy, czy wiemy tak naprawdę czym jest umowa. Poznamy podstawowe zasady dotyczące umów, m. in. kiedy i jak możemy żądać odsetek; jaka jest odpowiedzialność z tyt. nieprzestrzegania zawartej umowy. Dowiemy się czym jest kara umowna oraz czy odstępne jest tym samym co odstąpienie. Ponadto omówimy podstawowe zagadnienia dotyczące najbardziej powszechnych umów.
Księga czwarta, czyli spadki
Ostatni przystanek, zarówno w życiu, jak i w prawie. Przepisy, które dotyczą naszej sytuacji nawet jeśli już nas na świecie nie ma. Tutaj nauczymy się podstawowych zasad, jak przygotować prawidłowy testament, kto może po nas dziedziczyć, i czym jest legendarny zachowek lub wydziedziczenie.
Księga.....dodatkowa, czyli pozostałe prawo cywilne
Na koniec naszej podróży omówimy ogólnie niektóre z aktów prawnych, które również wchodzą w skład prawa cywilnego. Zwrócimy uwagę przede wszystkim na kwestię rodzinne, czy małżeńskie, a także lokalowe oraz inne, rzadziej stosowane przepisy.
Jak będziemy podróżować?
Jak najprostszą drogą. Przez praktykę. Na każdym przystanku, poruszane zagadnienia będziemy omawiać na bazie ogólnych przykładów z codziennej pracy adwokata. Skupimy się na najczęstszych problemach z którymi można się spotkać w życiu codziennym.
Jeśli zależy Ci na poruszeniu jakiegoś problemu w sposób szczegółowy, możesz śmiało o to poprosić jedną z dostępnych form kontaktu z Kancelarią.
adw. Albert Turkiewicz
Źródło: Kodeks cywilny; Ilustracja: własna.
Comments