Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę
- adw. Albert Turkiewicz
- 29 sty 2024
- 4 minut(y) czytania
Utrata pracy może spotkać każdego. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, czy będzie to miało miejsce szybciej, czy później. Czasem zdarza się tak, że spotyka nas to w sposób całkowicie nieoczekiwany. Jesteśmy zaskoczeni. Nie wierzymy jak mogło się to stać. Przecież pracodawca jest….a raczej był…..z nas zadowolony. Niekoniecznie musi to być tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Czasem jest to zwykłe zwolnienie z którym najzwyczajniej w świecie się nie zgadzamy. Wiemy też, że mamy rację, ale co w takiej sytuacji zrobić?
Możemy złożyć odwołanie od takiego wypowiedzenia. Brzmi banalnie, ale jak się do tego zabrać? Jeśli chcesz poznać praktyczne wskazówki jak przygotować takie odwołanie, to zapraszam do lektury.
Artykuł został przygotowany w oparciu o sprawę, która została pomyślnie poprowadzona i zakończona w ramach mojej Kancelarii.

Miejscowość, data….czyli podstawowe dane
Niezależnie od tego, czy piszemy ręcznie, czy za pomocą komputera, zaczynamy podobnie. Prawy górny róg. Klasycznie. Miejscowość i data. Poniżej musimy oznaczyć Sąd do którego kierujemy odwołanie. Będzie to Sąd Rejonowy – Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Konkretny Sąd ustalamy po adresie pracodawcy lub po miejscu w którym pracowaliśmy. Robimy kilka większych odstępów w dół i oznaczamy siebie, jako pracownika, inaczej powoda. W tym miejscu podajemy swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail. Dodatkowo warto wskazać swój numer PESEL. Robimy kolejny odstęp i oznaczamy pracodawcę, inaczej pozwanego. Zależnie od tego kto nas zatrudniał, to różny może być sposób oznaczenia pracodawcy. Jeśli zatrudniała Cię osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą to oznaczenie będzie podobne do pracownika. Należy tylko dodać firmę przedsiębiorcy (np. Albert Turkiewicz – firma: Kancelaria Adwokacka Adwokat Albert Turkiewicz) oraz numer NIP i REGON, a także adres przedsiębiorstwa. Jeśli zatrudniała Cię spółka prawa handlowego to należy wskazać całą nazwę takiej spółki wraz z oznaczeniem jaka to spółka, a także: NIP, REGON, KRS, adres siedziby. Poniżej warto wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu, czyli wysokość ewentualnego odszkodowania. Dodatkowo można podać tutaj informację, że odwołanie nie podlega opłacie do Sądu.
Odwołanie…czyli czego się domagamy
Podstawowe dane uzupełnione. Teraz możemy zatytułować nasze pismo. Na środku piszemy, np. odwołanie od wypowiedzenia z (data) albo odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę. Zasadniczo to nie ma większego znaczenia, ale warto dokładnie wskazać czego pismo dotyczy i od jakiego wypowiedzenia jest składane.
Robimy kolejny odstęp w dół. Tutaj opisujemy już dokładniej, że składamy odwołanie od takiego a takiego wypowiedzenia i że domagamy się…..no właśnie, czego możemy się domagać? Możemy się domagać żeby nas przywrócono do pracy, czyli żebyśmy mogli pracować dalej. Możemy też domagać się odszkodowania pieniężnego za niesłuszne wypowiedzenie umowy o pracę. Tutaj skupimy się jedynie na odszkodowaniu.
W tym miejscu warto wypunktować nasze żądania. Będzie to czytelniejsze i łatwiej będzie się w naszym odwołaniu odnaleźć. Wskazujemy, że domagamy się aby wypowiedzenie uznać za nieuzasadnione, potem że domagamy się odszkodowania w określonej wysokości. Następnie, że chcemy aby Sąd zasądził na naszą rzecz od pracodawcy koszty postępowania sądowego. Możemy też napisać, że chcemy przeprowadzenia rozprawy. W kolejnym punkcie, że domagamy się przeprowadzenia określonych dowodów. Czasem warto również rozważyć wniosek o ewentualną korektę świadectwa pracy.
Odszkodowanie i wnioski dowodowe
Jednym z najtrudniejszych elementów odwołania jest określenie wysokości odszkodowania oraz poprawne sformułowanie wniosków dowodowych. W przypadku odszkodowania będzie to kwota, która odpowiada wynagrodzeniu za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy i nie może być niższe niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia (zob. art. 47 z 1 Kodeksu pracy). Jest to oczywiście podstawowa zasada, która zawiera również wariant bardziej szczegółowy. Na przykład: Otrzymujesz wynagrodzenie w wysokości 5.000,00 zł. Twój okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Wysokość odszkodowania to 15.000,00 zł (3 miesiące x 5.000,00 zł).
Wnioski dowodowe to ta część odwołania, która pokazuje że posiadamy dowody popierające naszą tezę, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Dowodem np. mogą być zeznania innych pracowników. Wtedy należy wskazać w piśmie daną osobę (imię i nazwisko) wraz z adresem na który Sąd ma przesłać wezwanie na rozprawę. Obok tej osoby należy też oznaczyć fakty jakie ma wykazać ten dowód.
Uzasadnienie
Pod wypunktowanymi wnioskami umieszczamy na środku: uzasadnienie. Poniżej możemy rozpocząć naszą argumentację, której celem jest przedstawienie Sądowi dlaczego nie zgadzamy się z wypowiedzeniem i dlaczego uważamy je za nieuzasadnione. Uzasadnienie warto pogrupować sobie na części. Na początku warto opisać naszą sytuację w miejscu pracy i jak układała nam się współpraca z pozwanym (pracodawcą). W dalszej części warto odnieść się do każdego powodu wypowiedzenia, wskazując dlaczego uważamy inaczej. Na koniec uzasadnienia mile widziane jest wyjaśnienie dlaczego np. domagamy się odszkodowania w takiej, a nie innej wysokości. Dlaczego akurat ten Sąd jest właściwy do rozpoznania naszej sprawy oraz uzasadnienie pozostałych wniosków naszego odwołania.
Załączniki
Pod uzasadnieniem warto wskazać jakie dokumenty wysyłamy razem z naszym odwołaniem. Będą to przede wszystkim dokumenty stanowiące dowód w sprawie oraz odpis pisma (z załącznikami) dla pracodawcy.
Opłata do Sądu i termin
Pismo nie podlega opłacie sądowej, czyli tej kierowanej na rachunek właściwego Sądu. Koniecznie należy jednak zapamiętać, że na złożenie odwołania mamy określony czas. Od momentu otrzymania wypowiedzenia mamy jedynie 21 dni na złożenie odwołania.
Pomoc Kancelarii
Przygotowanie odwołanie może wydawać się bardzo proste. Należy pamiętać, że nasze odwołanie musi spełniać pewne standardy. Problematyczne może okazać się sformułowanie wniosków dowodowych, czy samego uzasadnienia. Uzasadnienia, które powinno odnosić się szczegółowo do treści wypowiedzenia. Warto jednak pamiętać, że samo złożenie odwołania to dopiero początek. Następnie czeka Cię wymiana pism z pracodawcą. Wykonywanie zobowiązań Sądu. Uczestnictwo w rozprawie i wiele innych czynności, które wymagają znajomości przepisów prawa. Utrata pracy powoduję wystarczającą ilość emocji. Warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalisty i nie denerwować się całą procedurą.
Jeśli potrzebujesz pomocy z odwołaniem, zapraszam do kontaktu!
adw. Albert Turkiewicz albert.turkiewicz@adwokatura.pl tel.: 668 598 959
Źródła przepisów:
Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550)
Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)
Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1144)
Comments